gtag('config', 'UA-113453134-1');

YAZARLAR

Bir yalnız adam
Franz Kafka Çek proletaryasından gelen bir ailenin oğludur. Franz Kafka 3 Temmuz 1883’te Prag’ta doğmuştur.Franz Kafka’nın doğduğu dönemde Avusturya İmparatorluğu vardı. Kafka Avusturya’ya bağlı olan Bohemya Krallığında yaşadı.
 
Franz Kafka Almanca ilk dili olmasına rağmen hem Fransızcıya hem de Çekceyi’de iyi derecede konuşabiliyordu.  Kafka ailevi nedenlerden dolayı çevresine yabancı bir birey olarak büyüdü.
 
Franz Kafka ilk olarak kimya eğitimi almıştır ama iki ay içinde bölümünü değiştirirek hukuk okumaya başlamıştır. Franz Kafka bu dönemde Alman Edebiyatı’na merak sarmıştır.
 
Franz Kafka ilk eserini öğrenciliğinin ilk yıllarında kaleme aldı. Franz Kafka Bir Savaşın Tasviri” adlı eserini gazeteci Weltsch ile tanıştığı dönemde yazmıştır.
 
Franz Kafka hukuk bölümünden mezun olduktan sonra bir İtalyan şirketinde memur olarak çalışmaya başlamıştır. Gündüz çalışan Kafka  geceleri ise Taşra’da Düğün Hazırlıkları adlı eserini yazmıştır.
 
Franz Kafka hayatı boyunca büyük acılar yaşamıştır. Erkek kardeşi küçük yaşta ölen Kafka’nın   kız kardeşleri ise Yahudi soykırımında hayatlarını kaybetmişlerdi.
 
Franz Kafka 1889`da Fleischmark’ta Deutsche Knabenschule’ye gitti.Hayatında önemli bir yere sahip isimler Fransız mürebbiye Bailly, kâhya kadın Marie Werner’dir.
 
Franz Kafka 1920’lerin başında Milena Jesenska ile tanıştı o da 1944 yılında Alman toplama kampında hayatını kaybetti.  Dora Dymant adında ki  sevgilisi ise  Nazi Almanyasına direndi ve 1952`de Londra`da öldü.
 
Franz Kafka verem olduğunu öğrendi. 1919 yılında geçirdiği ağır gripten dolayı hastaneye kaldırıldı. Son 6 haftasını sanatoryumda geçirdi. Franz Kafka 3 Haziran 1924 tarihinde gırtlak tüberkülozunun sebep olduğu yetersiz beslenme sonucu Viyana yakınlarında hayata gözlerini yumdu.
 

Yazar  hakkında en çarpıcı bilgi ise  Max Brod‘dan öldüğünde tüm bu eserlerini yakmasını istemiştir. Ama  Max Brod Kafka’nın bu isteğine rağmen istediğini yapmamıştır. Ve dünya edebiyatında çok önemli bir yere sahip olan bu eserleri tüm dünyayla paylaşmıştır

 
 
Roman
Dava, (1925)
Şato, (1926)
Kayıp, (Amerika) (1927)
Hikaye
Değişim, (1915)
Bir Savaşın Tasviri
Taşrada düğün hazırlıkları
Şarkıcı Josefine ya da Fare Ulusu
Ceza Sömürgesi
Çin Seddi
Bir Akademiye Rapor
Mektuplar
Milena’ya Mektuplar
Babaya Mektup
Günlükler
Günlük 1-2
 
 
Franz Kafka Albert Camus ve Jean-Paul Sartre gibi yazarları etkilemiş ve “Kafkaesque” – “Kafkavari” deyiminin İngilizce’ye girmesine neden olmuştur. Kafkavari deyimi Kafka’nın yazılarındaki gibi olağanüstü (ve absürd) durumları tanımlamak için kullanılır.
 
Bu ay bloğumuzda  yazarın DAVA adlı eserini konu aldık. Bir banka yöneticisi  olarak çalışan ve bir pansiyon odasında yalnız yaşayan Josef K. günün birinde neden suçlandığını bilmeden sorguya çekilir. Zanlıdır ama serbestçe dolaşır, işine gider. Çelişkiler içinde bocalar. Absürd bir adli sistemin dolambaçlarında kaybolur.
 Kitap okuru bulmacalarla şaşırtır. Farklı bir yargı sistemi olan ve acımasız bir ortamda kişinin çaresizliğini , umutsuzca kendini savunma çabasını ve sonunda sisteme boyun eğişini en güzel işleyen romanlardan biridir.Tavsiyemizdir.
.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir